EN TR

آرشیو اخبار

نقش بی بدیل  منطقه آزاد ماکو درپیشرفت و توسعه آذربایجان غربی

نقش بی بدیل  منطقه آزاد ماکو درپیشرفت و توسعه آذربایجان غربی

منطقه آزاد ماکو به عنوان جوان ترین و در عین حال بزرگترین منطقه آزاد کشور شاهد دستاوردهای قابل توجهی در زمینه توسعه زیرساخت ، تسهیل تجارت ، رونق اقتصادی و جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی در دولت یازدهم است؛ توسعه ای که مرز بازرگان را به عنوان بزرگترین و مهمترین مرز زمینی کشور در مسیر بالندگی اقتصادی قرار داد و افقی روشن برای منطقه آزاد ماکو را ترسیم می کند. 


* موقعیت منطقه آزاد ماکو
منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان است و به تنهایی بیش از 75 درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.
این منطقه در منتهی الیه شمال غربی ایران اسلامی قرار گرفته که از شمال با جمهوری خودمختار نخجوان به طول مرز 140 کیلومتر و از غرب با ترکیه به طول 130 کیلومتر هم مرز است.
این منطقه با داشتن جاذبه های سرمایه گذاری، گردشگری، تاریخی و جغرافیایی ظرفیتی بسیار مناسب و بالقوه در راستای توسعه اقتصادی و تجاری دارد و می تواند به عنوان شاهراه ورودی ایران و حتی کشورهای جنوب شرق آسیا به سمت اروپا، نقشی بی بدیل ایفا کند. 
مرز قدیمی بازرگان در ماکو، مرز زمینی ˈ صنم بلاغی ˈ پلدشت در شمال نیز دو پایانه مرزی داخل منطقه آزاد ماکو هستند که کمتر منطقه آزاد کشور دارای چنین امکانات و جغرافیای مناسب است.
شهرستان ماکو ، کوهستانی است وکوه های متعددی در آن قرار دارد.
منطقه آزاد ماکو با 500 هزار هکتار مساحت بزرگترین منطقه آزاد کشور است. در منطقه آزاد ماکو بیش از ۱۷۳ اثر تاریخی ثبت شده و دهها اثر طبیعی که برخی از آنها مانند چشمه ثریا ، کویر بورالان و بزرگترین کلاهک سنگی خمیده دنیا، از جمله منحصر به فردترین آثار طبیعی ا ند که در کنار آب و هوای مطلوب تر نسبت به سایر نقاط کشور که بیش از 11 ییلاق را در خود جای داده مقصد سفری برای گردشگران داخلی و خارجی شده است .
معافیت 20 ساله مالیاتی ، معافیت عوارض گمرکی ورود تجهیزات و وسایل مورد نیاز منطقه آزاد ماکو ، فرصتی برای سرمایه گذاری تولیدی و صنعتی ، حذف تشریفات دست و پاگیر اداری ، صدور مجوز فعالیت های اقتصادی در 24 ساعت ، واگذاری زیر ساخت های کسب و کار و اعطای تسهیلات بانکی از مهمترین امتیازات این منطقه برای سرمایه گذاران است.
وجود فرودگاه مدرن، پایانه صادراتی، احداث شهرک های صنعتی جدید و بازارچه مدرن مرزی به همراه داشتن معادن غنی، جاذبه های گردشگری متنوع و وجود راههای مناسب زمینی به همراه آب و هوا و بارندگی مناسب از دیگر مزیت های منطقه آزاد ماکو است؛ ضمن این که به لحاظ فعالیت و جذب سرمایه گذاران دربین مناطق آزاد 7 گانه کشور در رده های بالا قرار گرفته است. 
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاري و صنعتی ماکو با تاکید بر اینکه منطقه آزاد ماکو هیچ درآمد و وصولی از ناحیه دولت ندارد و تمامی هزینه هاي آن از خود منطقه تامین می شود می گوید: ما در سال 95 در حدود 180 میلیارد تومان درآمد داشته ایم که با تحقق 100 درصدی بودجه، 80 درصد آن صرف پروژه هاي عمرانی منطقه شده است.
حسین فروزان فرودگاه را یکی از زیربنایی ترین عناصر تشکیل دهنده صنعت تجارت و گردشگری این منطقه می داندکه به اعتقاد وی  نقش کلیدی در توسعه اقتصادی استان دارد. 
به گفته وی پروازهاي انجام شده به این منطقه که هم اکنون سه پرواز در هفته است، از هفته هاي آتی به صورت روزانه انجام می گیرد. 
بی تردید برقراری پروازهای روزانه فرودگاه ماکو نوید بخش  جهانی شدن صنعت تجارت، اقتصاد و گردشگری این منطقه است. این فرودگاه می تواند جمهوری آذربایجان و شهرهای هم مرز ترکیه با ایران را زیر پوشش قرار دهدو اتباع این کشورها بتوانند از این فرودگاه برای مسافرت در داخل ایران و بالعکس استفاده کنند.
این فرودگاه برای هواپیماهای ایرباس A320 طراحی شده و دارای هشت هزار مترمربع ترمینال اصلی و 800 مترمربع سالن تشریفات است و ساختمان های جنبی از قبیل ایمنی آتش نشانی و هواشناسی و سپاه حفاظت و پلیس فرودگاه  در حال ساخت است. علاوه بر این مباحث، موقعیت ژئواستراتژیک و ژئوپلیتیکی ماکو، این امکان را فراهم مـی سازـد که بتواند به عنوان قطب اصلی حمل و نقل منطقه ای بـه ایفای نقش ترانزیتی بپردازد. 


* مشوق ها و حمایت های منطقه آزاد ماکو
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد  ماکو همچنین در باره سایر امکانات و ظرفیت های ارتباطی منطقه، می گوید: در سال ۹۱ موضوع ساخت خط آهن ترانزیتی مسیر کارس- ایغدیر- بازرگان- تبریز  به عنوان پروژه اولویت دار در یاداشت تفاهم همکاری راه آهن های ایران و ترکیه مورد تاکید مقامات ریلی دو کشور قرار گرفت  .


فروزان با بیان این که در این  زمینه  درآینده نزدیک منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو از دسترسی مناسب به شبکه ریلی کشور برخوردارمی  شود، ادامه می دهد: محدوده طرح ها دارای دسترسی مناسب به منابع آب زیر زمینی و سطحی است و تجهیز این منابع و تامین نیازهای طرح های سرمایه گذاری پیگیری می شود.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو همچنین با بیان این که دسترسی محدوده به شبکه زیر ساخت مناسب بوده به طوری که زیر ساخت فیبر نوری از محدوده بازرگان وارد کشور می شود، می افزاید: مشوق ها و حمایتهای ویژه قانونی از طرح های سرمایه گذاری این منطقه  هم انجام می شود.
وی معافیت 20 ساله پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی همچنین مستثنی بودن مبادلات بازرگانی مناطق با خارج از کشور پس از ثبت گمرکی از مقررات صادرات و واردات را از جمله مشوق ها و حمایت های طرح های منطقه آزاد ماکو برمی شمارد.
وی ورود ماشین آلات و مواد اولیه و تجهیزات به این منطقه را فاقد حقوق گمرکی و سود بازرگانی می داند و می افزاید: فروش و اجاره زمین برای ایرانیان و اجاره طویل المدت برای اتباع کشورهای خارجی هم در مقررات منطقه پیش بینی شده است.
وی از تلاش برای ایجاد زمینه مناسب به منظور برخورداری سرمایه گذاران منطقه از تسهیلات و حمایت های مادی و اعتباری خبر می دهد و یادآور می شود: قراردادهای منعقده می توانند پشتوانه برخورداری از تسهیلات و حمایتهای مالی و اعتباری باشند که در این زمینه انعقاد تفاهم نامه با بانک ها و موسسات اعتباری به منظور معرفی سرمایه گذاران در دستور کار قرار دارد.

 


* طرح جامع منطقه آزاد ماکو اجرا شده است
فروزان از  طرح جامع منطقه آزاد ماکو که در سال 93 مصوب شد و چشم انداز این منطقه سخن می گوید و می افزاید:  اولویت اول طراح جامع در خصوص ترانزیت ، تجارت و  توسعه حمل و نقل بود که اجرا شد . اما اولویت دوم طرح جامع توسعه گردشگری و صنعت بود که خوشبختانه پیرو انعقاد تفاهم نامه با میراث فرهنگی آذربایجان غربی در خصوص تهیه پرونده ثبت منظر فرهنگی ماکو در فهرست میراث جهانی ، عملیات مرمت باغ موزه باغچه جوق،  عملیات مرمت برج ها و حصار قلعه قبان، مرمت پل های تاریخی از جمله پل تاریخی قلعه جوق ، پل کشمش تپه صورت گرفت و همچنین با توجه به این طرح مطالغات طرح توسعه گردشگری به اتمام رسیده که از جمله محورهای گردشگری رند ، قره خاج و گجوت را شامل می شود.
منطقه آزاد ماکو دارای معادن غنی فلزی و غیر فلزی و پنج شهرک صنعتی است که سرمایه‌گذارانی از چین، ترکیه و هند در آن سرمایه گذاری کرده‌اند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو می گوید: توسعه صنعتی و معدنی مولد اشتغال پایدار بوده و محور برنامه های این سازمان در سال جاری است.
وی معتقد است: در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری را چراغ راه خویش قرار داده ایم و با همکاری و همراهی بخش خصوصی و با عزمی دوچندان و با تدبیر و برنامه ریزی از ظرفیت های موجود حداکثر بهره را خواهیم برد. 
وی با بیان اینکه همگام با برنامه ریزی های منسجم در بخش صنعت و معدن جهت تقویت هسته های اساسی توسعه اقدامات موثری انجام گرفته است، ادامه می دهد: آماده شدن شهرک صنایع سبک، آماده شدن پنج باب سوله صنعتی، آغاز عملیات اجرایی پنج باب سوله دیگر جهت اجاره به تولید کنندگان داخلی و خارجی، واگذاری زمین به صنایع نیمه سنگین و آغاز عملیات احداث مجتمع بزرگ پتروشیمی در سال جاری از جمله اقدامات مهم این سازمان در بخش صنعت است. 
این مقام مسئول می افزاید: پیگیری رفع مشکلات معادن از جمله آزاد سازی محدوده ها و معادن غیرفعال و امکان ورود ماشین آلات سنگین معدنی با استفاده از مزایای قانونی مناطق آزاد و بهره مندی از معافیت های گمرکی و احداث کارخانجات سنگبری نیز از برنامه های دیگر این سازمان است. 


* چشم انداز منطقه آزاد ماکو ایجاد منطقه آزاد مشترک با ترکیه و آذربایجان است
دولت یازدهم در 2 سطح ملی و بین المللی سیاست افزایش گستره و محدوده مناطق آزاد را دنبال می کند و در این مسیر ضمن ارایه لایحه تاسیس هفت منطقه آزاد جدید به مجلس، تاسیس مناطق آزاد مشترک میان قطر و کویت را نیز در دستور کار قرار داده است.
تلاش دولت یازدهم برای ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشورهای همسایه، رویکردی است که در نگاه کارشناسان رونق تولید، رشد صادرات، جذب سرمایه و اشتغالزایی را به همراه دارد اما در این میان اولویت تاسیس منطقه آزاد فرامرزی در ماکو از چشم مسئولان دور مانده است. 
تاکید دولت بر رشد اقتصادی با کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی در بودجه 96 از یک سو و هدفگذاری برای تجارت 30 میلیارد دلاری بین ایران و ترکیه و روابط دیپلماتیک ایران و جمهوری آذربایجان از سوی دیگر اهمیت تاسیس منطقه آزاد فرامرزی در ماکو را بیش از پیش نمایان می کند.
به گفته فروزان منطقه آزاد ماکو به عنوان وسیع ترین منطقه آزاد کشور با دارا بودن بزرگترین مرز زمینی ایران /بازرگان/ در نقطه طلایی جاده ابریشم قرار دارد و دروازه اروپاست؛ این منطقه چشم انداز روشن تبدیل شدن به منطقه آزاد مشترک بین ایران و ترکیه یا جمهوری آذربایجان را پیش رو دارد .
وی می گوید: این  منطقه  آمادگی لازم برای تبدیل شدن به منطقه آزاد فرامرزی (منطقه آزاد مشترک با کشورهای هم مرز) را دارد و در صورت صلاحدید دولت و نمایندگان مجلس این اقدام تحولی عظیم در اقتصاد کشور را به دنبال می آورد.
وی ادامه می دهد: منطقه آزاد ماکو در سایه دیپلماسی موفق دولت تدبیر و امید در حال تبدیل شدن به کریدور صادرات و شاهراه ارتباطی و ترانزیت کشورهای آسیای میانه و اروپاست.
حسین فروزان با اشاره به حجم بالای واردات از منطقه آزاد ماکو در سال گذشته، می گوید: ترکیه و دیگر کشورهای اروپایی رغبت زیادی به توسعه روابط تجاری با منطقه آزاد ماکو نشان می دهد.
معاون اقتصادی منطقه آزاد ماکو نیز در خصوص جذب سرمایه های خارجی می گوید: اقدام های خوبی در منطقه آزاد ماکو شکل گرفته که ساخت نیروگاه 500 مگاواتی با حضور سرمایه گذارانی از چین از جمله این طرح هاست و امیدوار هستیم حداکثر ظرف دوماه آتی 100 مگاوات از این نیروگاه به بهره برداری برسد.
ابراهیم جلیلی می افزاید:  بیش از یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی برای منطقه آزاد ماکو پیش بینی شده است که تاکنون 145 میلیون دلار آن محقق شده است.
اکنون  کارخانه فروآلیاژ ماکو   به منظور فرآوری مواد اولیه معدنی سیلیس و منگنز موجود در این منطقه با سرمایه گذاری فعال اقتصادی هندی  به بهره برداری رسید. همچنین   نیروگاه برق منطقه آزاد ماکو با 70 درصد سرمایه‌گذاری طرف چینی و 30 درصد سرمایه‌گذاری طرف ایرانی با پیشرفت فیزیکی   30 درصد دردست ساخت است و تا یک سال آینده تکمیل می‌شود. برای این نیروگاه هشت هزار و 100 میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام خواهد گرفت.
وی معتقد است:  قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم تنها یک شهرک صنعتی در این منطقه فعالیت می کرد اما در حال حاضر این تعداد به سه شهرک صنعتی افزایش یافته است. شهرک صنعتی شماره یک ماکو که پیشتر بخشی از آن راه اندازی شده و در اختیار صاحبان صنعت قرار گرفته بود، در حال حاضر با 44 واحد تولیدی فعال تنها شهرک 100 درصد فعال استان به شمار می رود. 
جلیلی ادامه می دهد: به دنبال پرشدن این شهرک صنعتی احداث دومین شهرک صنعتی در ماکو را آغاز کردیم که این شهرک نیز با 130 هکتار مساحت در مراحل آماده سازی برای واگذاری قرار دارد و تاکنون قرارداد 19 واحد تولیدی در این شهرک بسته شده است و روند حضور صنایع در آن نیز ادامه دارد. 

ُسیدذبیح اله امام زاده امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.