معرفی کلی

منطقه آزاد ماکو، بزرگترین منطقه آزاد کشور از نظر مساحت به دلیل برخورداری از شرایط ویژه زمین شناسی و کانی زایی، در زمینه معدن در بین مناطق آزاد کشور منحصربفرد بوده و تنها منطقه آزاد کشور دارای معادن متنوع با ذخایر بالا می باشد. معادن و پتانسیل های معدنی منطقه شامل انواع سنگ های تزئینی و نما (تراورتن و مرمریت)، منیزیت، سیلیس، مس، آهن، بازالت و مصالح ساختمانی (گچ، آهک، پوکه معدنی، شن و ماسه) بوده و تنوع و فراوانی مواد معدنی ضمن ایجاد رونق فعلی منطقه در این زمینه، نویدبخش آینده ای روشن در بخش معادن و صنایع معدنی است.

با توجه به انجام عملیات اکتشافی در قالب دو پهنه در سطح کل منطقه در سال 1399 توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، سرمایه گذاری در خصوص بهره برداری از معادن مکشوفه جدید و فرآوری آنها (استحصال منیزیت، مس، بوکسیت، فسفات و...) با استفاده از تکنولوژی ها و روش های جدید از اولویت های این سازمان می باشد.

پتانسیل های سرمایه گذاری معدنی

امور و فرآیندهای معدنی از سال 94 به سازمان منطقه آزاد ماکو محول و در این مدت با بهره گیری از توانمندیهای کارشناسان زبده اقدامات قابل توجهی در رونق بخشی فعالیتهای معدنی منطقه به عمل آمده است. با توجه به وجود معادن متنوع و متعدد سنگ های تزئینی، ذخایر فلزی مانند مس و آهن، و غیرفلزی مانند سنگ آهک، منیزیت و سیلیس (کوارتزیت) و آثار فسفات، بوکسیت، کبالت، سرب، روی و کادمیم در صورت فراهم شدن شرایط مذکور تحول عظیم و چشمگیری در فعالیتهای معدنی منطقه بوجود خواهد آمد.

ü    وجود معادن و پتانسیل های معدنی مانند منیزیت، سیلیس و مس و سنگ های بازالتی، تزئینی و نما

ü    کشف مس با ذخیره قطعی بیش از یک میلیون تن با عیار متوسط 0.5%

ü    کشف سیلیس با ذخیره بیش از 6 میلیون تن و عیار متوسط 97 درصد

ü    وجود منیزیت با ذخایر بیش از 10 میلیون تن و عیار 38 درصد MgO  

ü    استخراج منیزیت و تولید شمش منیزیم (احداث واحد فرآوری منیزیت و صنایع متنوع پایین دستی آن)

ü    استخراج و استحصال مس

ü    استخراج و استحصال بازالت (تولید الیاف بازالتی)

ü    استخراج سنگ آهک و تولید محصولات مرتبط با آن (آهک هیدارته، کاغذ سنگی، ....)

ü    استخراج سنگ های تزئینی و ایجاد واحدهای فراوری (احداث سنگبری مدرن و تولید سنگ آنتیک)

ü    استخراج سیلیس و احداث واحدهای فرآوری مرتبط با آن (شیشه، الیاف، آجر و ...)

ü    ایجاد شهرک های مخصوص فرآوری مواد معدنی و عرضه محصولات فرآوری شده معدنی