درباره ما

یکی از مهم ترین عواملی که در پیشرفت و رونق مناطق آزاد نقش موثر و بی بدیلی دارد، وجود و تثبیت امنیت پایدار است.

برخی شاخص ها و عناصر ارتقاء امنیت پایدار عبارتند از:

۱رونق اقتصادی، اشتغال و مقابله با بیکاری و …
۲تعمیق فرهنگ عمومی
۳تعالی رفتار اجتماعی
۴تعمیق و همه گیریِ قانون پذیری
۵تعمیق و فراگیریِ باورهای دینی
۶برتری قدرت های بازدارنده نظامی و …

از طرف دیگر، دشمنان، به طور مستمر، به دنبال شکست و تضعیف زیرساخت ها و شاخص های امنیت پایدار در جمهوری اسلامی ایران بوده و هستند. در حوزه های اقتصادی هم دشمن در تلاش است هم در موضوعات صادرات و واردات، هم در حوزه های تولید، هم در زمینه های حمل و نقل و هم در حوزه های پولی و مالی و در سایر حوزه ها، کشور را با مشکلات عدیده و مستمر مواجه سازد. لذا همه باید در حوزه هایی که به ما سپرده اند، به طور هماهنگ و هوشمندانه به انجام وظیفه بپردازیم.

حراست هم مانند سایر سازمان ها وظایفی دارد که باید با برنامه مشخص، به طور جدی و در تعامل با سایر واحدهای سازمانی، وظایف خود را در چارچوب ضوابط و قوانین مربوط، انجام دهد تا بتواند امن ترین و ایمن ترین محیط را برای جذب سرمایه، تولید و صادرات در منطقه ایجاد کند. برای این منظور لازم است به تمامی منابع:

اشراف و توجه تخصصی و کاربردی داشته باشد و سایر واحدهای سازمانی نیز لازم است با حراست همکاری نمایند. در غیر این صورت، در صورت بروز هر اشکال یا پدیده ی نامتعارفی، مسوول واحد مربوط، بایستی پاسخگو بوده و مسوولیت حوادث پیش آمده را بپذیرد.

در کل، ما در حراست، ضمن تبعیت از چارچوب های ابلاغی و قوانین و مقررات مربوط، سیاست های کمک کننده ای را دنبال می کنیم که برخی از آن ها عبارتند از:

۱اولویت و ارجحیتِ جدی برای پیشگیری و صیانت از مدیران و کارکنان دستگاه ها و سازمان های مختلف و مردم در برنامه ریزی و انسجام امور در این اولویت ها
۲بررسی و تحلیل تمامی شاخص های موثر بر تأمین امنیت پایدار در منطقه، به خصوص رونق اقتصادی (اعم از تولید، اشتغال، صادرات و …) و ارائه گزارش های تخصصی در این زمینه
۳شناسایی نقاط قوت و ضعف، تهدیدات، آسیب پذیری ها و فرصت های حفاظتی و حراستی موجود در منطقه و ارائه گزارش مربوط
۴توجیه و آموزش حفاظتی و حراستیِ مدیران و کارکنان به منظور مقابله با تهدیدات و رفع نقایص موجود
۵تأکید بر پیگیریِ دقیق، سریع و مستندِ امور مربوط
۶إصرار بر حفظِ اسرار تمامیِ افراد؛ مگر با دستور و مجوز قضایی
۷تعامل و همکاری و هماهنگی با نهادهای امنیتی، نظامی و انتظامی و سایر نهادها و سازمان های مجاز
۸شناسایی و برخوردِ کارآمد و کاربردی با متخلفان در موضوعات مختلف
۹تأکید بر حفاظت و صیانت از افراد، اماکن، اسناد، اطلاعات و سایر دارایی های ارزشمند سازمان

بنابراین، حراست، مجموعه ای است: «قانونمند، مسوولیت پذیر و اخلاق مدار»، «مستقل و فارغ از رنگ های سیاسی و …»، «باهوش، بیدار و صریح»، «ولایتمدار، مردمی و انقلابی»، «قوی و قدرتمند» و «رازدار، امین و مخلص» که صادقانه در تلاش است تا با ارتباط مستمر، کارشناسی و دلسوزانه با همه اقشار مردمی (اعم از مدیران، کارکنان و سایر اقشار مردمی) نسبت به پیش بینی و پیشگیری قبل از وقوع حوادث نامطلوب اقدام نموده و وظیفه خود را در صیانت از مجموعه های مربوط، به درستی ایفا نماید و در صورت عبور از مراحل پیشگیرانه، با تدبیر و تمهید روش های مطلوب و موثر، هم از تسری شرایط نامطلوب به سایر حوزه ها ممانعت کرده و هم با برخورد مناسب و قانونی، از ادامه روندهای نامطلوب و تخلفات ممانعت نماید.

لازم به ذکر است که دفتر مرکزی حراست، با سطحِ سازمانیِ مصوبِ «اداره کل»، برای انجام فعالیت های خود دارای چند معاونت می باشد که هر یک به امورات کلی از قبیل: حفاظت پرسنل، حفاظت فنآوری اطلاعات، حفاظت اسناد، حفاظت فیزیکی، جمع آوری و … پرداخته و در هر یک از این موضوعاتِ متنوع، دارای ابلاغیه ها، قوانین و مقررات و بخشنامه های متنوعی است.

با توجه به ضرورت آشناییِ بیشترِ هموطنان عزیز و مخاطبان محترم با فعالیت های حراست، همچنین انجام برخی اقدامات پیشگیرانه، ارائه بعضی هشدارها و نکات حفاظتی و حراستی، در اختیار قرار دادن برخی قوانین مورد نیاز در حوزه های مختلف سازمانی و … ـ که ندانستن آن ها می تواند موجب ضرر و زیان افراد گردد ـ درگاه دفتر مرکزی حراست سازمان منطقه آزاد ماکو راه اندازی شد تا همگان بتوانند از آن چه محتوای آموزنده و موثر در این درگاه وجود دارد، بهره ببرند.

قطعا انتقادات، پیشنهادها و نکات آموزنده همه مخاطبان عزیز، در بهتر شدن خدماتی که ارائه می دهیم موثر خواهد بود و با بهره گیری از انتقادات و پیشنهادات شما، بهتر و سریع تر می توانیم نواقص را رفع و نکات مثبت و قوت را حفظ و تقویت نماییم.

نسخه آزمایشی

ورود