درگاه اقتصادی

Search
Close this search box.

گردشگری

ظرفیت ها

برخورداری از فضای کسب و کار مناسب در همراهی با تاریخ کهن و ریشه دار، میراث فرهنگی غنی و جاذبه های طبیعت گردی برجسته، وجود جاذبه های کم نظیر طبیعی و تاریخی و ضرورت توسعه صنعت گردشگری داخلی و خارجی با تأکید بر گردشگری سلامت، خرید و تجارت، بخشی از توانمندی های منطقه آزاد ماکو است. این منطقه با وجود داشتن پتانسیل های غنی گردشگری، نیازمند سرمایه گذاری و تامین زیرساخت های مناسب در راستای افزایش جذب گردشگر است. از جمله ظرفیت های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری منطقه آزاد ماکو عبارتند از: 

  • ساخت هتل و مراکز اقامتی: به دلیل رشد روز افزون گردشگران در منطقه آزاد ماکو، نیاز به ساخت هتل و ایجاد اماکن اقامتی متنوع افزایش یافته است که خود نشان دهند رشد و فرصت مناسب برای سرمایه گذاری در این بخش می باشد.
  • وجود فرصت های استثنایی برای برپائی مراکز برگزاری ورزشهای داخلی و بین المللی با توجه به اقلیم خاص (چهار فصل بودن منطقه)
  • مراکز و مجتمع های چندمنظوره خرید، تفریح و سرگرمی: جاذبه های تاریخی و طبیعی شاید به تنهایی پاسخگوی علاقمندی گردشگران برای سفر به منطقه آزاد ماکو نباشد. در این میان جای خالی نقاط گردشگری مدرن در این منطقه به خوبی احساس می شود. درک این کمبود باعث شده تا زمینه برای سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی به منظور توسعه فضاهای مدرن تفریحی و خرید در منطقه آزاد ماکو فراهم شود.
  • تفریحات آبی و ساحلی: منطقه آزاد ماکو با وجود رودخانه ها و سدهای کوچک و بزرگ از مزیت قابل توجهی در گردشگری آبی و ساحلی برخوردار است. رودخانه مرزی ارس، رودخانه زنگمار، سد بارون، سد ارس، سد شهید قنبری، سد قیقاج و … ویژگی های منحصربه فردی را فراهم می سازد و بستر ساز خلق جاذبه های بی نظیر شده است که همه ساله تعداد کثیری از علاقمندان را به خود جذب می کند و از قابلیت های بسیاری برای سرمایه گذاری در فعالیت های فراغتی – تفریحی از جمله قایق سواری و ماهیگیری، ورزش های آبی موتوری و غیر موتوری،‌ جت اسکی، ‌موتورسیکلت های آبی، پاراگلایدرهای آبی، فعالیت های اکوتوریستی، فعالیت های اکتشافی و ماجراجویانه و بسیاری دیگر برخوردار است.
  • گردشگری سلامت: مسافرت برای درمان یک صنعت پر سود در صنعت توریسم به حساب می آید که معمولا عواملی نظیر سهولت دسترسی، هزینه پایین درمان، بهبود سطح تکنولوژی و امکانات و وجود پزشکان مجرب در این زمینه تاثیر گذار هستند. منطقه آزاد ماکو با توجه به موقعیت خاص و هم مرزی با کشور ترکیه و جمهوری خودمختار نخجوان، وجود آب و هوای مساعد و روستاهای ییلاقی، وجود آب های گرم معدنی برای آب درمانی و همچنین تقویت و بهبود زیرساخت ها و امکانات پزشکی و درمانی موجود می تواند به عنوان قطب گردشگری سلامت مطرح باشد.
  • امکان توسعه صنایع دستی، بویژه فرش‌بافی وگلیم بافی درروستاها از طریق فراهم کردن امکانات و تسهیلات و ابزار کار.
ورود